2020 November 28 - شنبه 08 آذر 1399
رئیس‌جمهور نمی‌خواست بطحایی وزیر بماند/ بطحایی باید بیاید و این موضوع را توضیح دهد
کد خبر: ٧٠٤٩ تاریخ انتشار: ٢٠ خرداد ١٣٩٨ - ١٢:٣٣
صفحه نخست » عمومی » مطلب ویژه
رئیس‌جمهور نمی‌خواست بطحایی وزیر بماند/ بطحایی باید بیاید و این موضوع را توضیح دهد

هفته گذشته و در میانه تعطیلات خرداد ماه، یکباره استعفای وزیر آموزش‌وپرورش و قبول استعفای وی از سوی رئیس‌جمهور خبرساز شد. بطحایی بدون هیچ پیش زمینه‌ای و یکباره تصمیم به استعفا گرفت و روحانی نیز با آن موافقت کرد!

 هفته گذشته و در میانه تعطیلات خرداد ماه، یکباره استعفای وزیر آموزش‌وپرورش و قبول استعفای وی از سوی رئیس‌جمهور خبرساز شد. بطحایی بدون هیچ پیش زمینه‌ای و یکباره تصمیم به استعفا گرفت و روحانی نیز با آن موافقت کرد!

موضوعی که علت استعفای وزیر آموزش و پرورش عنوان شد، تصمیم وی برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. البته پیشتر نیز موضوع استعفا برای گرفتن سمت جدید در مجلس مرسوم بوده و حتی نمایندگانی برای پست استانداری و یا سفارت از سمت خود استعفا کرده اند. حتی نمایندگانی بوده‌اند که در دوران نمایندگی، پست وزارت به آن‌ها پیشنهاد و مجبور به استعفا از مجلس شده اند؛ اما برعکس این موضوع تا کنون سابقه نداشته و همین موضوع باعث شده تا افکار عمومی دلیل این استعفا را نپذیرد و به دنبال ابعاد دیگر ماجرا بگردد.

برخی‌ بر این باورند که اختلافات راهبردی در اداره سیستم آموزش و پرورش با رئیس دولت دوازدهم، دلیل این استعفا بوده و برخی‌ نیز فشار مجلس به وزیر و اجرای سند ۲۰۳۰ را دلیل این استعفا می‌دانند. البته برخی‌ نیز جنجال‌های اخیر در مدارس را مرتبط به استعفا دانسته‌اند.

ضیاءالله اعزازی در گفت‌وگو با تابناک در این باره اظهار داشت: استعفای بطحایی از وزارت آموزش و پرورش ظاهراً مربوط به انتخابات مجلس نیست و قطعاً ماجرای این استعفا، پشت پرده‌های دیگری نیز دارد.

وی گفت: ازآنجایی‌که بطحایی نتوانست جوابگوی مطالبات فرهنگیان باشد و از سوی دولت حمایتی از وی نشد، وزیر هم از سوی رئیس‌جمهور و هم از سوی فرهنگیان در فشار بود و به نظر من، وقتی دید نمی‌تواند کار کند، اقدام خوبی انجام داد و استعفا کرد.

وی در ادامه افزود: زمانی که رئیس‌جمهور حمایتی از وزیر خود نمی‌کند، سازمان برنامه‌وبودجه همکاری با وی ندارد و مطالبات مردم هم زمین‌گیر و وزیر مجبور به استعفا می‌شود؛ البته رئیس‌جمهور هم نمی‌خواست که بطحایی وزیر بماند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: ظاهراً صحبت‌های بطحایی در حمایت از فرهنگیان و پیگیری مطالبات آن‌ها به مذاق روحانی خوش نیامده و باعث شده تا وی استعفا بدهد.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به بحث سند ۲۰۳۰ گفت: دولت بی‌میل به اجرای این سند نبود، اما وزیر از سوی مجلس و کمیسیون آموزش در فشار شدید قرار داشت و این هم خود می‌تواند به عنوان بحثی در مورد استعفای وی مطرح باشد.

عبدالرضا هاشم زایی، نماینده دیگر مجلس در خصوص این استعفا یادآور شد: من وزیر را آدم صادقی می‌دانم و فکر نمی‌کنم پشت پرده این استعفا ماجرای دیگری باشد؛ بنابراین، قبول می‌کنم که وی به خاطر نماینده شدن استعفا داده باشد.
البته در دنیا هم این اتفاقات رخ می‌دهد. به ‌هر حال جایگاه نماینده هم‌طراز وزیر است و او هم ممکن است، واقعاً به خاطر نماینده شدن استعفا داده باشد. البته برای خود من هم سؤال شد، چون چند وقت پیش درباره مسأله ای با وی صحبت کردم، اما بحثی از استعفا نبود.

وی در پایان اظهار داشت: به ‌هر حال افکار عمومی علت این استعفا را نپذیرفته است، ولی درهرحال نامه ایشان، این را می‌رساند، البته جنجال‌های اخیر هم می‌تواند در استعفای بطحایی مؤثر باشد. سال گذشته زمانی که بحث استیضاح بطحایی مطرح شد، تلاش بسیاری کرد که استیضاح نشود، ولی مطرح‌ شدن این استعفا، پرسش های زیادی را در ذهن مردم ایجاد کرده و به نظر من، بطحایی باید بیاید و این موضوع را توضیح دهد.
g

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
  

پربازدیدترین ها
آخرین مطالب